Koncert inauguracyjny | Tradycja
pt. 04-09-2020, 19:00
Koncert kameralny
Facebook | YouTube
Koncert inaugurujący VI Turniej Muzyków Prawdziwych po raz kolejny skupiony będzie wokół artystów łączących folklorystyczne treści z muzyką klasyczną i współczesnymi formami. Podczas koncertu odbędzie się prapremierowe wykonanie, Kwartetu smyczkowego nr 1 skomponowanego przez Mateusza Czarnowskiego.
Kompozycja, bazująca na materiale dźwiękowym zebranym podczas badań terenowych na Pomorzu Zachodnim w latach 90 przez dyrektor Filharmonii w Szczecinie Dorotę Serwę, zostanie zamknięta w formie klasycznego kwartetu smyczkowego z nowoczesnym i współczesnym podejściem do jego brzmienia.

Mateusz Czarnowski to kompozytor, aranżer, instrumentalista, lider folkowej formacji Bubliczki oraz Pioun, a także pracownik Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektów związanych z rewitalizacją muzyki Zachodniego Pomorza. Jest też producentem muzycznym albumów „Opaa!” (2010), „Trubalkan” (2013) oraz „Turbofolk” (2016). Etnoentuzjasta i promotor kultury tradycyjnej, kaszubskiej i zachodniopomorskiej.

Mateusz Czarnowski poszukuje nowych form prezentacji muzyki klasycznej inspirowanej muzyką źródłową. Podczas koncertu inauguracyjnego Turnieju Muzyków Prawdziwych 6 września 2019 r. odbyło się premierowe wykonanie napisanego przez niego na zamówienie Filharmonii „Koncertu na skrzypce tradycyjne i orkiestrę”.

Usłyszeliśmy wtedy trzy niezwykłe części koncertu przywodzące na myśl skoczne oberki, sztrajery i polki! Materiałem źródłowym kompozycji stały się nagrania terenowe, a partię solową w koncercie wykonał Kacper Malisz – skrzypek młodego pokolenia, członek Kapeli Maliszów, który poprzez swoje rodzinne tradycje silnie związany jest z muzyką tradycyjną.

Tym razem pytania o tożsamość kulturową Szczecina i całego Pomorza Zachodniego skłoniły Mateusza Czarnowskiego do stworzenia mniejszej fotmy muzycznej – Kwartetu Skrzypcowego nr 1 – którą podczas koncertu otwierającego tegoroczny Turniej Muzyków Prawdziwych usłyszymy w wykonaniu zespołu ÉxQuartet.

ÉxQuartet składa się z wyjątkowych osobowości muzycznych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Artyści tworzący zespół są wychowankami różnych środowisk muzycznych: Szczecina, Wrocławia oraz Warszawy. Zderzenie ich różnych ścieżek kariery i podejmowanych aktywności zaowocowało świeżym spojrzeniem na oczekiwania współczesnej publiczności.

Muzycy koncertują jako kameraliści, soliści i koncertmistrzowie, co stwarza im możliwość wieloaspektowego spojrzenia na wykonawstwo. Doświadczenie w pracy w wielu zespołach i orkiestrach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, złożyło się na wykształcenie wyjątkowej jakości ÉxQuartet. Zespół prezentuje dzieła muzycznych z nową formą ekspresji, którą łączy z wyrafinowanym stylem wykonawczym. Efektem tego są niepowtarzalne interpretacje literatury na kwartet smyczkowy oraz wytwarzanie niegasnącego ładunku emocjonalnego, którym publiczność jest obdarzana na każdym koncercie. W skład zespołu wchodzą skrzypkowie: Monika Sawczuk i Łukasz Górewicz, altowiolista Grzegorz Sadowski i wiolonczelista Tomasz Szczęsny.