Jury VI Turnieju Muzyków Prawdziwych
Poznaj jurorów Turnieju Muzyków Prawdziwych.
To oni wybiorą 12 laureatów tegorocznej edycji.
To oni wybiorą 12 laureatów tegorocznej edycji.
Weronika Grozdew-Kołacińska
pieśniarka o bułgarskich korzeniach, etnomuzykolog, kierownik Pracowni Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN, koordynator Pracowni Muzyki Tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca oraz współzałożycielka i prezes Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego. Jest wielokrotną laureatką konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2002, Grand Prix przyznane przez Czesława Niemena) oraz Folkowego Fonogramu Roku. Trzy albumy muzyczne z jej solowym udziałem otrzymały nominację do Fryderyka, zaś autorski projekt muzyczny Etnofonie Kurpiowskie – nominację do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Obecnie wykłada na Podyplomowym Studium Etnomuzykologicznym w Instytucie Muzykologii UW. Jest autorką artykułów o muzyce tradycyjnej, dwóch śpiewników „warszawskich”: Mój śpiewnik powstańczy i Śpiewnik dawnej Warszawy (wyd. MPW) oraz książki Bułgarzy katolicy. Tradycyjna kultura muzyczna diaspory (wyd. ISPAN). Pod jej redakcją powstał obszerny Raport o stanie tradycyjnej kultury muzycznej w Polsce (wyd. IMIT). Współpracuje z Katedrą Akustyki Muzycznej UMFC, Programem Drugim Polskiego Radia (RCKL). W latach 2007-15 wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego organizowała doroczną akcję muzyczną Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki. Jest członkinią Związku Kompozytorów Polskich i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także Rady Naukowej „Pisma Folkowego”, Rady Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz grupy roboczej ds. muzyki tradycyjnej przy Radzie ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.
Bogdan Matławski
doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog. Wykłada w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego (kierownik Zakładu Pomorza i Skandynawii). Został odznaczony m.in. Honorową odznaką za zasługi dla rozwoju Ruchu Społeczno-Kulturalnego (1999), Odznaką za zasługi dla rozwoju Rzemiosła Szczecińskiego (2000), Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury (2001). Jest redaktorem audycji Kraj za miastem w Polskim Radiu Szczecin (w 2009 roku za tę audycję został wyróżniony w kategorii: Publicystyka w XVIII edycji konkursu Dziennikarz Roku 2008 organizowanym przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tym samym roku został odznaczony złotym Gryfem Województwa Zachodniopomorskiego za multimedialny serwis internetowy Kraj za miastem). Jest autorem wielu publikacji o muzyce tradycyjnej i kulturze ludowej.
Maciej Szajkowski
propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej. Współzałożyciel i członek licznych zespołów polskiej sceny world music/folk (Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., wcześniej Village Kollektiv, Masala) i punk-rockowych (Antidotum). Stały współpracownik IV Programu Radia (prowadzi tam audycję FOLK OFF!), współpracujący z pismami Gadki z Chatki, Antena Krzyku i Nigdy Więcej. Współzałożyciel oficyny wydawniczej Opensources. Organizator cykli muzycznych w Państwowym Muzeum Etnograficznym: „Muzyka w Muzeum” i „Jedna Europa, Wiele Kultur – Muzyczny Przegląd Stolic Europejskich”. Wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej „Transetnika”. Wraz z grupą Kapela ze Wsi Warszawa wydał pięć albumów studyjnych oraz płytę z remixami. W 2004 roku po wydaniu albumu Wykorzenienie otrzymał nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii Newcomer, po czym wraz z zespołem wyruszył w światową trasę koncertową, która objęła m.in. Stany Zjednoczone i Japonię. Wraz z zespołem wspiera kampanię Muzyka Przeciwko Rasizmowi.
W 2012 roku otrzymał Paszport „Polityki” w dziedzinie muzyki rozrywkowej za pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów, za wyjątkowe połączenie energii muzycznej i ambicji muzykologicznej oraz za odnalezienie poprzez działania zespołu R.U.T.A. ilustracji współczesnych problemów w historycznych tekstach. W 2013 roku nominowany do nagród Instytutu Muzyki i Tańca Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku”